NATO: Polonya’ya düşen roket Ukrayna’dan ateşlenmiş olabilir

23 Kasım 2022 0 Yazar: admin

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki kişinin yaşamını yitirmesine yol açan Polonya’ya düşen füzenin ittifaka yönelik kasıtlı bir hücum olmadığını ve füzenin Ukrayna hava müdafa sistemine ilişkin olabileceğini kaydetti. Stoltenberg, Ukrayna’nın kendini savunduğunu belirterek, vakadan Rusya’yı görevli tuttuklarını kaydetti.  

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’ya düşen roket sonrası meydana getirilen acil toplantının arkasından izahat yapmış oldu. 

Stoltenberg, dün meydana gelen olayın Rusya’nın Ukrayna’da birçok yere geniş bir roket hücum dalgası başlatmasından sonrasında meydana geldiğini ifade ederek, şunları söylemiş oldu:

“Bunun kasıtlı bir hücum olduğuna dair bir gösterge bulunmuyor. Rusya’nın NATO’ya karşı saldırgan askeri eylemler içinde olduğuna dair gösterge de yok. İlk analizimiz olayın Ukrayna’dan Rusya’nın seyir füzesi saldırısına karşı ateşlenen Ukrayna hava müdafa sistemine ilişkin bir füzeden kaynaklandığını gösteriyor. Fakat şunu açıkça söylemeliyim; bu, Ukrayna’nın hatası değil. Nihai mesuliyet, Ukrayna’ya karşı yasadışı cenk sürdüren Rusya’ya ilişkin”

Rusya ile temasa dair data vermedi

Rusya ile NATO içinde dün gece bir temas yada yazışma olup olmadığı sorusu üstüne Stoltenberg, iki taraf içinde yazışma imkanları bulunduğunu sadece son 24 saat içinde ne tür temas olduğu hakkında data veremeyeceğini aktardı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ve ABD Başkanı Joe Biden ile dün gece görüşmeler yaptığını aktaran Stoltenberg, NATO’nun teyakkuzda olmaya devam edeceğini belirtti.

Bölgede bir Rus füzesi tespit edilip edilmediği sorulan Stoltenberg, soruşturmanın devam ettiğini, detaylı data veremeyeceğini söylemiş oldu.

Stoltenberg, NATO’nun birlik içinde bulunduğunu, Ukrayna’ya desteğin devam edeceğini dile getirdi.