İsrail’in hedefi nükleer anlaşmayı durdurmak

İsrail’in hedefi nükleer anlaşmayı durdurmak

13 Eylül 2022 0 Yazar: admin

İsrail Başbakanı Yair Lapid, ülkesinin nükleer anlaşmayı durdurmak ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını önlemek için başarı göstermiş bir kampanya yürüttüğünü belirtti.

Lapid, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Amerikalıların peşinden Avrupa ülkeleri de dün, İran ile kısa sürede nükleer antak kalma imzalanmayacağını, Tahran’ın Internasyonal Atom Enerjisi Ajansındaki açık soruşturma dosyalarının kapatılmayacağını duyurdular.” ifadelerini kullandı.

İran’ın nükleer tesislerdeki faaliyetleri hakkında son dönemde Almanya, Fransa ve İngiltere ile güncel danışma detayları paylaştıklarını dile getiren Lapid, söz mevzusu Avrupa ülkelerine “kesin tutumlarından dolayı” teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“İsrail, nükleer anlaşmayı durdurmak ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını önlemek için başarı göstermiş bir siyasal kampanya yürütüyor. İş bununla bitmedi, uzun bir yol var, sadece cesaret verici işaretler var.”

NE OLMUŞTU?

Almanya, Fransa ve İngiltere’nin dün yayınladığı ortak bildiride, İran’ın Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı ile ilgili duruşunun müzakereleri tehlikeye attığı belirtilmişti

Söz mevzusu 3 Avrupa ülkesinin bildirisinde, “Ne yazık ki İran bu tehlikeli sonuç diplomatik fırsatı kullanmamayı tercih etti. Bunun yerine, nükleer programını kabul edilebilir sivil gerekçelerin sınırlarının ötesine taşımaya devam etti.” ifadeleri kullanılmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de bugün yapmış olduğu açıklamada, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ortak bildirisinin iyi niyete aykırı bulunduğunu ve yapıcı olmadığını belirterek, söz mevzusu bildiri sebebiyle 3 Avrupa ülkesini İsrail çizgisine uymakla suçlamıştı


KAYNAK: AA

Abdurrahman Koç
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Abdurrahman Koç