Elbistan’da “siyah altın” hasadı başladı

Elbistan’da “siyah altın” hasadı başladı

13 Eylül 2022 0 Yazar: admin

  Çiftçiler, 5 ay ilkin ektikleri ve bin bir emekle büyüttükleri ay çekirdeğini, sofralara göndermek için tarlada hummalı bir çalışmanın içine girdi.

İlçeye bağlı Doğan Mahallesi’ndeki tarlalarda işçiler tarafınca kesimi meydana getirilen siyah ay çekirdeği, birkaç gün kuruduktan sonrasında biçerdöver yardımıyla tanelerine ayrılıyor. Kurutma aşamasından sonrasında elenen ay çekirdeği, satışa hazır hale geliyor.

Mahalle çiftçilerinden ziraat mühendisi Ramazan Ceran, Çin’den ithal edilen siyah ay çekirdeğinin Elbistan Ovası’na uyum sağladığını söylemiş oldu.

Uzun seneler ekimi meydana getirilen yerli ay çekirdeğinin yerini siyah ay çekirdeğine bıraktığını belirten Ceran, “Daha öncesinden Çin’den ithal edilen bir üründü. 5 senedir da kolaylıkla burada ekimini yapıyoruz. Mühim bir üretim potansiyeline haiz bir ürün haline geldi. Elimizden geldiğince kaliteli ürün almaya çalışıyoruz. Güzel bir verim bekliyoruz. Tezgahlara gelmeden branşındaki son olarak hali bu. Kesimi yapıldıktan 3-5 gün kuruduktan sonrasında biçerdöverle hasadı tamamlayıp pazarlamaya hazır olacağız” dedi.

Ay çekirdeği yetiştiriciliğinin meşakkatli olduğuna değinen Ceran, “Dünyadaki bu ekonomik olaylardan dolayı maliyet artışlarını da göz önünde bulundurarak en iyi ürünü almaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince yurttaşlarımıza güzel bir çerezlik ürün sunma gayretindeyiz. Biz bu çekirdeği ‘siyah altın’ olarak değerlendiriyoruz. Daha önceleri de ekiyorduk. O zamanlar beyaz çekirdek ekiliyordu. Vatandaşların tercihini siyah çekirdekten yana değiştirmesi bizi de bu ürüne yöneltti” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


Mehmet Küçükkahveci .
Haber7.com – Gece Sorumlusu

Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .