Bakan Kirişci: Türkiye’de ekilmeyen alan kalmayacak

Bakan Kirişci: Türkiye’de ekilmeyen alan kalmayacak

11 Eylül 2022 0 Yazar: admin

Ziraat ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Nevşehir’de Ziraat Sektörü Temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmede konuşan Kirişci, “Ziraat stratejiktir, tarımda stratejik ürünler vardır. Bulunurluk önemlidir, bu bulunurluluk iki şekilde sağlanır. Ya üreteceksiniz, ya ithal edeceksiniz. Bir öteki bakış açımızda Türkiye aslına bakarsak toprak varlıkları ve biyolojik zenginlikleri. Bunların hepsini dikkate aldığımızda kendi gereksinimlerimizi sadece üretebilecek durumdayız. AK Parti iktidar olduğunda bu ülkenin nüfusu 65 milyondu, bu gün ülkenin nüfusu 85 milyon oldu. Bunu şunun için söylüyorum. Bu ülke şuna muhtaç oldu, buna muhtaç oldu diyebilecek kadar bu ülkenin üreticilerini yok sayar ve bunların emeklerine saygısızlık gösterenleri şu son yirmi yılda artan 20 milyon nüfusu kimin doyurduğunu bir kez daha düşünmelerini isterim. O öve öve bitirilemeyen ülkelerin nüfuslarının bile 1 -1 buçuk katına hatta iki katına varan nüfus eklenmiş durumda. Bir tek bu mu, hayır. İhracatımız da artı, 3,7 milyar Dolar olan ihracatımız 30 milyar dolara doğru gidiyor. Niçin Türkiye ihracatçı konumunda. Ürettiğini kendi insanları için tükettiren, fakat bununla birlikte unu ihraç eden, ihraç da yapmış olduğu halde ihraç fazlası veren bir sektör ziraat sektörü” şeklinde konuştu.

“EKİLMEYEN ALAN KALMAYACAK”

Kirişci, şöyleki devam etti: “Üretilmeyen alanlar üretime kazandırılsın diye üreticilerimize pek oldukça üründe yüzde 75 süspansiyonlu tohum dağıttık. Böylece ekilmeyen alanların azalmasını sağladık. Bunda da ciddi bir ivme yakaladık. Ekilmeyen alanların ekilmesiyle ilgili attığımız bu adımlar ile beraber de üretimimizi artırmanın gayreti içinde olduk.”

“SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİNDE SON AŞAMAYA GELDİK”

Sözleşmeli üretim modelini de son aşamaya getirdiklerini ve meclis açıldığında gündeme geleceğini söyleyen Bakan Kirişci, “Bazı kelimeler oldukça kullanılır fakat bu kelimelerin ne anlam ifade etmiş olduğu oldukça dikkate alınmaz. Bir cümle ile söyleyeceğim. Üretmek isteyen ile üretileni almak isteyeni bir araya getireceğiz. Şu sebeple bizim ne arz fazlasına tahammülüz var ne de arz açığına tahammülümüz var. Biz istiyoruz ki güvenli yığın da dikkate alınarak ihtiyacımız olan ürünler üretilmiş olsun. Bu manada sözleşmeli üretim önemlidir. Et ve süt kurumumuz sözleşmeli besicilik faaliyeti ile üreticilerimize pazar ve fiyat garantisi sunacaktır. Oluşturulacak komisyonlar tarafınca aylık maliyetler hesaplanacak. Belirlenecek maliyete nazaran ziraatçi refahı gözetilerek alım tutarları devamlı güncellenmiş olacak” ifadelerini kullandı.

“TARIMDA DİJİTAL DÖNEM BAŞLIYOR”

Tarımda dijital devrin başladığının altını çizen Bakan Kirişci, “Bizim desteklemeler de dahil olmak suretiyle teknolojiyi ve dijitali kullanmamız gerekiyor. Ziraat Orman Müdürlüklerimiz, ilçe müdürlüklerimizin yaptıkları sabah saat 8-5 mesaisi içinde devamlı ziraatçi kayıt sistemi ile bu çiftçilerimize üreticilerimize ödenecek desteklemeler ile meşguller. Bu yalnız bitkisel üretim tarafında değil, hayvansal üretim tarafında da bir başka birimimiz bu faaliyetleri yürütüyor. Fakat aynı il ve ilçe müdürlüklerimizdeki teknik personellerimizi hakikaten aşırı derecede meşgul ediyor. Bundan dolayı istiyoruz ki dijitalleşmeyi kısa sürede kullanacağız. Pek oldukça e-devlet uygulaması benzer biçimde üreticilerimiz kendi bulundukları yerlerde direkt e-devlet üstünden bu ziraatçi kayıt sistemi de dahil olmak suretiyle kendi almak istedikleri yada paylaşmak istedikleri bilgiler noktasında e-devlet üstünden üreticilerimizi yalnız elektronik ortamda kurumlarımız ile buluşturmuş ve bu meseleleri de çözmüş olacağız” diye konuştu.


KAYNAK: İHA

Özgür Gündüz
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Özgür Gündüz