Almanya’da ülke tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: 700 kilo eroin yakalandı

Almanya’da ülke tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: 700 kilo eroin yakalandı

11 Eylül 2022 0 Yazar: admin

Almanya’da ülke tarihindeki en büyük uyuşturucu operasyonunda 4 şahıs tutuklandı. Yetkililer, Ağustos ayının sonunda Hamburg’da ortalama 700 kilo uyuşturucu ele geçirdi. Zanlılar, ülkenin doğusundaki Dresden ve Chemnitz kentlerinde 10 binada meydana getirilen aramada gözaltına alındı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığına nazaran toplamda 5 şahıs şüpheli oldukları nedeni öne sürülerek gözaltına alındı, dördü hakkında ise tutuklama emri çıkarıldı. Dresden’de gözaltına alınan zanlılardan ikisi hapis cezası alırken öteki üç şahıs gözaltında tutuluyor.

Yetkililer sanıkların dizüstü bilgisayarlarına, bellek kartlarına, akıllı telefonlarına, araçlarına ve bir iktar paraya el koydu.

Dresden Cumhuriyet Savcılığı, sanıkların İran’dan Almanya’ya büyük oranda eroin kaçırdıklarını deklare etti. Çetenin söz mevzusu uyuşturucuyu Avrupa’ya dağıtacağı, uyuşturucunun dağıtım noktasının ise Dresden olduğu kaydedildi.

Çetenin elebaşının 40 yaşındaki Türk- Sırp uyruklu biri olduğu ortaya çıktı. Hollanda’da yaşayan 35 yaşındaki bir İranlı, çiftliğini ve araçlarını uyuşturucu taşımak için kullanıldığından kuşku edilen 54 yaşındaki bir Alman ve 53 yaşındaki bir Türk gözaltına alındı.

Operasyon, Dresden Cumhuriyet Savcılığı ve Federal Kriminal Polis Ofisi tarafınca alınan bir suç duyurusu sonucu yürütüldü.   

Operasyonlara Kabahat Denetim Bürosu, Hamburg ve Dresden’deki Gümrük Polis Merkezi yetkilileri, Hamburg ve Saksonya’daki cezai soruşturma yetkilileri, eyalet polisi katıldı.

Savcılık, öteki çete üyelerinin dahil olduğu soruşturmaların devam ettiğini belirtti. 


Abdurrahman Koç
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Abdurrahman Koç