Afrika basını duyurdu: Burkina Faso 5 tane Bayraktar TB2 satın aldı

Afrika basını duyurdu: Burkina Faso 5 tane Bayraktar TB2 satın aldı

11 Eylül 2022 0 Yazar: admin

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso, Türkiye’den 5 tane Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı satın aldı. 

Military Africa sitesinde yer edinen habere nazaran Burkina Faso, Nisan-Mayıs aylarında Türkiye ile meydana getirilen müdafa anlaşmasının peşinden ordusuna beş Bayraktar TB2 kattı. 

HARİTADA GÖRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz 1 Temmuz’da açık kaynaklı hava tespit platformu FlightRadar24’te bir tane Bayraktar TB2’nin Burkina Faso ve Togo semalarında uçtuğu tespit edilmiş, sadece SİHA’nın hangi ülke envanterinde bulunmuş olduğu tespit edilememişti. Elde edilmiş son bilgiye nazaran Burkina Faso’nun Türkiye’den 5 tane SİHA satın almış olduğu kesinleşmiş oldu.

Etiyopya ordusuna 6 adet TB2 SİHA teslim edildi iddiasıEtiyopya ordusuna 6 tane TB2 SİHA teslim edildi iddiası

Military Africa, bu yeni satışın, Afrika’nın Türk müdafa firmaları için mühim bir pazar bulunduğunu kanıtladığını aktardı. Haberde Türkiye-Afrika müdafa ve havacılık ihracatının 2020’de 83 milyon dolarken 2021’de 288 milyon dolara yükseldiği aktarıldı.

Haberde Bayraktar TB2’nin son dönemde Libya, Azerbaycan ve Ukrayna’da başarıya ulaşmış bir performans göstererek gözleri üstüne çekmiş olduğu kaydedildi.

Türkiye, Nisan 2022 tarihinde Burkina Faso yetkilileriyle ülkedeki güvenlik konularının ele alındığını ve bu kapsamda Türkiye’nin “terörle savaşım” mevzusundaki tecrübelerinin Burkina Faso’ya aktarılabileceği üstünde durulmuştu.

Türkiye ile Togo içinde 2021 senesinde meydana getirilen görüşmelerde siyasal, ekonomik, ticari ve askeri alanlarda iş birliğini ilerletme üstüne antak kalma sağlanmıştı.


KAYNAK: HABER7

Abdurrahman Koç
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Abdurrahman Koç